» STRONA GŁÓWNA » MENU PRZEDMIOTOWE » Budżet Partycypacyjny » Budżet Partycypacyjny na 2019 rok » Zgłoszone projekty

Tytuł projektu: "Skaning Głębokiej Sztolni Fryderyk w Tarnowskich Górach"



Wnioskodawca: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Lokalizacja projektu: powiat tarnogórski

Szacunkowy koszt projektu: 97 850zł

Opis projektu:

Celem ogólnym projektu jest zidentyfikowanie dziedzictwa i jego udokumentowanie oraz wzrost wiedzy dotyczącej tarnogórskich podziemi. Pragniemy to osiągnąć poprzez inwentaryzację skaningową części Głębokiej Sztolni Fryderyk od Roznosu Sztolni wraz z portalem poprzez część podziemną do zakładu wodociągowego Staszic o łącznej długości 4 650m. Taka dokumentacja jest niezbędna do podjęcia dalszych działań mających na celu ochronę dziedzictwa kulturowego. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej od wielu lat działając społecznie wykorzystuje wartości kulturowe naszych przodków dla rozwoju społecznego mieszkańców miasta. Metoda skaningowa, która ma zostać wykonana inwentaryzacja, pozwala na pozyskiwanie informacji o kształcie obiektu, przebiegu sztolni, a także o potencjalnie występujących zagrożeniach. Dzięki temu uzyskuje się ciągłą, przestrzenną reprezentację powierzchni badanego obszaru. Efektem tego jest autentyczne odwzorowanie podziemi oraz odwołanie ich do elementów nadziemnych. Poza szczegółową dokumentacją, powstanie również animacja, obrazująca w sposób autentyczny i przystępny efekty pracy. Dzięki temu w ogromy sposób ułatwi to zrozumienie szerszemu gronu odbiorców, jakim są turyści odwiedzający Sztolnię Czarnego Pstrąga (która stanowi fragment Głębokiej Sztolni Fryderyk), jak  i mieszkańcom naszego regionu, całości dziedzictwa kulturowego.

Głęboka Sztolnia Fryderyk stanowi główny element Południowego Systemu Sztolniowego w Tarnowskich Górach, który to natomiast wchodzi w skład większego kompleksu kopalnianego i systemu gospodarowanie wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach. Obiekt ten należy do historycznej Królewskiej Kopalni Fryderyk. To wyjątkowe i cenne dzieło hydrotechniki w zeszłym roku dzięki staraniom Stowarzyszenia zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zgodnie z Planem Zarządzania światowego dziedzictwa „Kopalnia ołowiu, srebra i cynku wraz z gospodarowaniem wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” jesteśmy zobligowani do ochrony, interpretacji, identyfikacji i zrozumienia wartości naszego dziedzictwa oraz przekazanie go przyszłym pokoleniom. Ostatnie zalecenie Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO jak i Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS również wskazują nam na kontynuowanie inwentaryzacji podziemi tarnogórskich. Realizacja projektu pomoże nam rozwijać wiedzę na ten temat.

Rezultatem skaningu Stowarzyszenie w pierwszej  kolejności będzie dzielić się z mieszkańcami gminy Tarnowskie Góry i Zbrosławice, na których terenie biegnie podziemny odcinek Sztolni, skorelowany zabytkowymi szybami zlokalizowanymi na powierzchni. Równocześnie chcemy, aby nasze zadania popularyzowały bogactwo lokalnej kultury, w tym także kultury przemysłowej i turystyki. Dokumentacja będzie dostępna dla służb konserwatorskich Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Powiatowego Konserwatora Zabytków, służb nadzorujących polskie kopalnie w likwidacji, Wyższy Urząd Górniczy, Okręgowy Urząd Górniczy oraz dla właścicieli i zarządzających Sztolnią: Skarb Państwa – Urząd Marszałkowski, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i SMZT.

 


Osoba wprowadzająca dokument: Anna Konieczko

Data wprowadzenia: 2018-08-21

Wyświetleń: 1016

Załączniki:
Brak załączników w dokumencie.

Rejestr zmian:
Utworzenie dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2018-08-21
Edycja dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2018-08-21
Edycja dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2018-08-21
Edycja dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2018-08-21
POPRZEDNIE WERSJE »

« POWRÓT

WYDRUK