» STRONA GŁÓWNA » MENU PRZEDMIOTOWE » Budżet Partycypacyjny » Budżet Partycypacyjny na 2021 rok » Zgłoszone projekty

Profilaktyczne szczepienie 220 dziewczynek w wieku 9-14 lat przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w Kaletach



Lokalizacja projektu: Przychodnia Kaletańska, ul. 1 maja 22, Kalety

Szacunkowy koszt projektu: 180 000 zł

Opis projektu:

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet (6 miejsce). Liczba nowych rozpoznań wynosi ok 3 450 nowych przypadków na rok. Rak szyjki macicy dotyczy kobiet głównie w 35-55 roku życia, co nie sprzyja jego wykrywalności (pełnienie roli żony, matki, największa aktywność zawodowa), poprzez co rozpoznawany jest w większości zaawansowanych stadiach. Jednakże należy pamiętać, że rak szyjki macicy może zostać wykryty u kobiet w każdym wieku. W przypadku inwazyjnego raka szyjki macicy średnie 5 letnie przeżycie wynosi 51,5 % (badanie EUROCARE-4).

Szacuje się, że 70% inwazyjnych raków szyjki macicy rozwija się na podłożu przewlekłego zakażenia wirusem HPV. Od 2006 roku w Polsce dział program profilaktyczny – badanie cytologiczne mający na celu wyłapać przedinwazyjne formy raka szyjki macicy. Szczepienie przeciw HPV wraz z późniejszym badaniem cytologicznym jest w stanie zmniejszyć zachorowalność na raka szyjki macicy o ponad 90%.

Projekt będzie polegał na profilaktycznym zaszczepieniu dziewczynek, mieszkanek Kalet w wieku 9-14 lat szczepionką Gardasil 9 w schemacie 2 dawkowym (0,6) oraz stworzenie strony i materiałów edukacyjnych na temat raka szyjki macicy i zakażenia wirusem HPV.

W krajach wysokorozwiniętych szczenienie przeciwko wirusowi HPV jest obowiązkowe, dzięki czemu rak szyjki macicy stanowi marginalny problem. Szczepienie jest bezpiecznym sposobem na znaczne zmniejszenie ryzyka raka szyjki macicy. Szacuje się, że szczepienie wykazuje blisko 100% skuteczności przeciwko zakażeniom HPV oraz wraz z badaniem cytologicznym pozwala na zmniejszenie zapadalności na raka szyjki macicy do 0,8 na 100 000 osób. Szczepienie przeciwko HPV obecnie jest wykonywane w ramach budżetu samorządów w wielu miastach w Polsce tj. Tarnowskie Góry, Częstochowa, Piekary Śląskie, Chorzów, Katowice, Bobrowniki, Wrocław Warszawa, Kraków oraz w wielu innych miastach.

Projekt profilaktycznego szczepienia ma na celu zmniejszenie zachorowalności na raka szyjki macicy w populacji Kalet oraz edukacje na temat raka szyjki macicy oraz zakażenia HPV. Powyższe działanie ma na celu zmniejszenie zachorowalności na raka szyjki macicy przez całe życie zaszczepionych osób. Pośrednio wpłynie to na zmniejszenie nakładów finansowych powiatu na leczenie i opiekę paliatywną chorych osób oraz poprawi sytuację zdrowotną populacji w stosunku do innych powiatów/państw.

 


Osoba wprowadzająca dokument: Anna Konieczko

Data wprowadzenia: 2020-09-15

Wyświetleń: 549

Załączniki:
Brak załączników w dokumencie.

Rejestr zmian:
Utworzenie dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2020-09-15

« POWRÓT

WYDRUK