» STRONA GŁÓWNA » MENU PRZEDMIOTOWE » Budżet Partycypacyjny » Budżet Partycypacyjny na 2021 rok » Zgłoszone projekty

Srebrne miasto i jego mieszkańcy – ilustrowany przewodnik z elementami gry miejskiej



Lokalizacja projektu: Powiat Tarnogórski

Szacunkowy koszt projektu: 8 425,50 zł

Opis projektu:

Założeniem projektu jest wydanie 500 egzemplarzu książki – przewodnika z elementami gry miejskiej dotyczącego historii miasta Tarnowskie Góry i zasłużonych dla niego mieszkańców. Przewodnik powstał w ramach pracy dyplomowej na ASP w Katowicach. Książka zawiera 132 strony tekstu, ilustracji, map i zagadek do rozwiązania w ramach trzech tras zwiedzania miasta. Książka została opracowana tak, by swoją formą była przyjazna zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci i młodzieży. Książka zachęca do aktywnego odkrywania miasta i jego historii w terenie. Jest doskonałym sposobem na spędzenie czasu wolnego dla rodzin z dziećmi i turystów odwiedzających miasto Tarnowskie Góry.

Miasto Tarnowskie Góry bogate jest w elementy dziedzictwa kulturowego. Na jego terenie znajdują się liczne obiekty historyczne takie jak Zabytkowa Kopalnia Srebra i elementy składające się na dziedzictwo poprzemysłowe. Tarnowskie Góry często odwiedzane są przez turystów podczas jednodniowych wycieczek. Tarnowskie Góry znane są wśród mieszkańców i odwiedzających turystów, jako miasto na terenie którego znajduje się Zabytkowa Kopalnia Srebra – pierwszy obiekt na śląsku wpisany na listę UNESCO. Miasto ma do zaoferowania jednak znacznie więcej, w jego obrębie znaleźć można liczne przejawy dziedzictwa kulturowego, materialnego i niematerialnego. Mieszkańcy nie zawsze zdaja sobie sprawę z historii miasta i mnogości obiektów historycznych znajdujących się na jego terenie. Nie wszyscy wiedzą również jakie postacie kształtowały miasto na przestrzenie wieków. Podobnie sprawa ma się w kwestii turystów odwiedzających miasto – oni odwiedzają je jedynie przejazdem podczas jednodniowych wizyt, swoją obecność ograniczając tylko do zabytkowej Kopalni Srebra lub /i Sztolni Czarnego Pstrąga.

Wydanie książki „Srebrne miasto i jego mieszkańcy” i jej bezpłatna dystrybucja wśród mieszkańców i turystów ma na celu zachęcanie ich do samodzielnego, aktywnego odkrywania historii Tarnowskich Gór. Turyści przebywający do miasta i jego mieszkańcy będą mieli możliwość wzięci udziału w grze miejskiej, co zachęci ich do pozostania na terenie Tarnowskich Gór dłużej niż jeden dzień. Ponadto książki mogłyby być dostępne do pobrania w wersji .pdf (do samodzielnego wydrukowania), oraz dostarczone do obiektów użyteczności publicznej znajdujących się na terenie miasta. Wszystko w celu popularyzacji bogatego dziedzictwa kulturowego miasta. Książka ma na celu w szczególności zwiększenie wiedzy na temat historii Tarnowskich Gór wśród najmłodszych jego mieszkańców. Jesteśmy wszak w stanie wykorzystać potencjał dziedzictwa kulturowego tylko wtedy, gdy je poznamy – a forma takiego jego poznawania jest wyjątkowa przystępna.


Osoba wprowadzająca dokument: Anna Konieczko

Data wprowadzenia: 2020-09-15

Wyświetleń: 684

Załączniki:
Brak załączników w dokumencie.

Rejestr zmian:
Utworzenie dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2020-09-15

« POWRÓT

WYDRUK