» STRONA GŁÓWNA » MENU PRZEDMIOTOWE » Budżet Partycypacyjny » Budżet Partycypacyjny na 2022 rok » Zgłoszone projekty

Mini tężnia solankowa w Parku Hutnika - po przeprowadzonej weryfikacji projekt nie został skierowany pod głosowanie społeczne



Lokalizacja projektu: Park Hutnika (działka 532/21) Tarnowskie Góry

Koszt szacunkowy projektu: 300 000 zł

Opis projektu:

Założeniem projektu jest budowa pierwszej w powiecie tarnogórskim tężni solankowej wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą (6 ławeczek parkowych oraz 4 leżanki parkowe) na terenie Parku Hutnika w tarnogórskiej dzielnicy Strzybnica. Obiekt z założenia ma być konstrukcją o stosunkowo niewielkich rozmiarach (do 11 metrów długości), co pozwoli na znaczące zmniejszenie kosztów budowy i utrzymania obiektu względem pełnowymiarowych obiektów tego typu w innych regionach Polski.

Tężnia solankowa to konstrukcja z drewna drzew iglastych i gałęzi (zazwyczaj tarniny), na które spływa pompowana ku górze solanka, czyli woda mineralna zawierająca duże ilości jonów sodowych, związków jodu, bromu oraz soli magnezowych. Odpowiednie rozmieszczenie gałęzi powoduje, że solanka rozbija się o nie oraz naturalnie odparowuje. W związku z tym powietrze wokół tężni nasycone jest niezwykle cennymi mikroelementami, m in. potasem, sodem, żelazem, magnezem, jodem oraz bromem, które do organizmu człowieka dostają się poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Specyficzny mikroklimat tężni działa na nasz organizm w promieniu kilku, kilkudziesięciu metrów od konstrukcji. Przebywanie w pobliżu tężni zalecane jest osobom starszym, przemęczonym czy prowadzącym intensywny tryb życia.

Park Hutnika zlokalizowany w dzielnicy Strzybnica ze względu na dobre skomunikowanie z dzielnicami Tarnowskich Gór i miastami powiatu tarnogórskiego wydaje się być idealną lokalizacją dla pierwszej w naszym powiecie tężni solankowej. Atrakcyjny wizualnie teren zielony z wieloma alejkami spacerowymi jest dobrym pomysłem na aktywne spędzenie wolnego czasu na spacerze bądź przejażdżce rowerowej.

Realizacja projektu „Mini tężnia solankowa w Parku Hutnika” przyczyni się do stworzenia atrakcyjnego miejsca odpoczynku, a przede wszystkim poprawy zdrowia poprzez inhalacje wziewną. Umiejscowienie tężni w Parku Hutnika podnosi dodatkowo jego atrakcyjność. Ponadto, zamontowane przy tężni ławki oraz leżanki parkowe stanowią dodatkowy atut by wybierać Park Hutnika, jako miejsce relaksu.

Ważny jest także aspekt ekologiczny projektu. Dzięki wykorzystaniu ogniwa obniżony zostanie niekorzystny wpływ instalacji na środowisko, ponadto instalacja fotowoltaiczna będzie zdolna zapewnić tężni do 90% zapotrzebowania na energię elektryczną, co znacząco obniży koszty jej eksploatacji. Projekt „Mini tężnia solankowa w Parku Hutnika” wzorowany jest na podobnych rozwiązaniach z innych miast w Polsce.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii i stosunkowo niewielkich rozmiarów konstrukcji roczny koszt utrzymania obiektu nie przekroczy 6 000 zł, a koszt budowy wraz z niezbędnymi przyłączami zamknie się w granicy 300 000 zł brutto. Łatwość bieżącej obsługi i konserwacji obiektu sprawi, że wszelkie niezbędne działania w trakcie użytkowania tężni mogą podejmować pracownicy odpowiednich wydziałów Starostwa Powiatowego, a sam obiekt może być przekazany pod nadzór określonej jednostki Powiatu. Co więcej, w założeniu ma nawiązywać architektonicznie do górniczej i poprzemysłowej tradycji miasta Tarnowskie Góry oraz posiadać stosowne oznaczenia powiatu tarnogórskiego.

W miastach województwa śląskiego coraz częściej budowane są tężnie solankowe. Wśród kilku tego typu inwestycji można wyróżnić między innymi obiekty w Chorzowie (Plac Hutników), Katowicach (Park Zadole), Gliwicach (Park Kultury i Wypoczynku), Siemianowicach Śląskich (Park Przyrodniczo-Krajoznawczy) i Będzinie (Park Syberka). Na terenie powiatu tarnogórskiego nie powstał dotychczas ani jeden obiekt pełniący funkcję tężni solankowej - proponowana tężnia w Parku Hutnika byłaby pierwsza.

W „pocovidowych” realiach temat rekreacji i profilaktyki zdrowia jest niezwykle ważny. Po wielu miesiącach izolacji spowodowanej ograniczeniem możliwości przemieszczania się w sferze publicznej i braku możliwości korzystania z usług rekreacyjnych, warto wykorzystać potencjał drzemiący w znajdujących się na terenie powiatu nierzadko niedoinwestowanych terenach rekreacyjnych Obiektem idealnie łączącym funkcję rekreacyjną i prozdrowotną wydaje się być tzw. „Tężnia solankowa” - obiekt do inhalacji wziewnej stymulującej i podnoszącej odporność organizmu oraz przeciwdziałającej rozwojowi chorób dróg oddechowych. Powiat tarnogórski zmaga się ponadto każdego roku z wielokrotnie przekroczonymi normami zanieczyszczenia powietrza (w szczególności spowodowanego smogiem w okresie zimowym). Pierwsza w powiecie tarnogórskim tężnia solankowa ma być ponadto odpowiedzią na pogarszający się z roku na rok stan powietrza na terenie powiatu związany z niską emisją i smogiem.

Tężnia solankowa umiejscowiona w Parku Hutnika to miejsce, z którego w czasie wolnym od pracy będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy powiatu tarnogórskiego ze szczególnym wskazaniem na mieszkańców gminy Tarnowskie Góry.

 


Osoba wprowadzająca dokument: Anna Konieczko

Data wprowadzenia: 2021-09-01

Wyświetleń: 782

Załączniki:
Brak załączników w dokumencie.

Rejestr zmian:
Utworzenie dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2021-06-17
Edycja dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2021-06-17
Edycja dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2021-08-30
Edycja dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2021-09-01
POPRZEDNIE WERSJE »

« POWRÓT

WYDRUK