» STRONA GŁÓWNA » MENU PRZEDMIOTOWE » Zarządzenia Starosty » 2010 rok

Zarządzenie Starosty Tarnogórskiego nr 24/2010 z dnia 30.03.2010 r. ws. przeprowadzenia wstępnej oceny celowości zaciągania zobowiązań finansowych i dokonywania wydatków przez kierowników jednostek organizacyjnych Powiatu Tarnogórskiego



Symbol: EO.Z.0716-1-12/10

Zarządzenie nr 24/2010
Starosty Powiatu Tarnogórskiego
z dnia 30 marca 2010 r.

w sprawie:  przeprowadzenia wstępnej oceny celowości zaciągania zobowiązań finansowych 
i dokonywania wydatków przez kierowników jednostek organizacyjnych Powiatu Tarnogórskiego. 
 
Na podstawie art. 46 ust . 1  Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 r.  Nr. 157, poz. 1240 z późn. zm) oraz art. 15 Ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r.  o odpowiedzialności za naruszenia dyscypliny finansów publicznych - DZ.U z 2005 roku, nr 14, poz. 114 z późn. zm) oraz § 23 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2006 roku w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych , zakładów  budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania w inną formę organizacyjno-prawną ( Dz. U. z 2006 roku , Nr 116 poz. 783) zarządzam co następuje :

§ 1

Zarządzenie niniejsze reguluje sprawowanie kontroli finansowej przez kierowników jednostek organizacyjnych Powiatu Tarnogórskiego, rozumianej jako przeprowadzanie wstępnej oceny celowości zaciągania zobowiązań finansowych i dokonywania , wydatków , badanie  i porównywanie stanu faktycznego ze stanem wymaganym w zakresie dotyczącym procesów pobierania i gromadzenia środków publicznych, zaciągania zobowiązań finansowych i dokonywania wydatków ze środków publicznych , udzielania zamówień publicznych , zwrotu środków publicznych , prowadzenia gospodarki finansowej oraz stosowanie procedur dotyczących tych procesów o których mowa w art. 46 ust. 1 ustawy o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240 z  późń.  zm.)

§ 2

Czynności określone w niniejszym rozdziale wykonuje kierownik jednostki lub pracownicy, którzy przyjęli obowiązki w zakresie gospodarki finansowej rozumianej jako całokształt działań podejmowanych w jednostce, związanych z pozyskiwaniem lub wydatkowaniem środków publicznych. Obejmują one czynności związane bezpośrednio z procesami gromadzenia i dysponowania środkami publicznymi w szczególności pobieranie należności, dokonywanie wydatków , zaciąganie zobowiązań, jak i pośrednio, tj wykonywanie obowiązków w zakresie planowania finansowego, rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej , udzielanie zamówień publicznych , organizowanie i kierowanie pracą jednostki w tym ustalanie polityki finansowej na które pojęcie składają się :
-dochody i wydatki jednostki ;
-wyznaczenie ( w formie wzorców , norm lub planów) gospodarki finansowej , obejmujące w szczególności ustalenie polityki finansowej, rozumianej jako zespół celów i środków właściwych do ich osiągnięcia, planowanie finansowe ;
-realizacja działalności finansowej , w szczególności podejmowanie decyzji na podstawie przepisów prawa i planów finansowych oraz wykonywanie tych decyzji poprzez Powiatowy Zespół Obsługi Finansowej Oświaty w Tarnowskich Górach zwany dalej PZOFO.

§ 3

1.Środki publiczne należne jednostce powinny być pobierane na zasadach określonych we właściwych aktach prawnych , umowach lub innych dokumentach.
2.Przy wykonywaniu czynności związanych z pobieraniem i gromadzeniem środków publicznych uwzględnia się zasady określone w odrębnych przepisach.
3.Jeżeli należność jednostki nie została uregulowana w terminie , wzywa się dłużnika do zapłaty w terminach określonych we właściwych przepisach . Jeżeli nie zostały one przewidziane dokonuje się tego niezwłocznie , nie później niż po upływie 30 dni od wyznaczonej daty zapłaty.
4.W razie bezskutecznych wezwań do zapłaty wszczyna się niezwłocznie właściwą procedurę windykacyjną lub egzekucyjną.
5.Umarzanie, odraczanie lub rozkładanie na raty spłaty należności pieniężnych regulowane jest  przepisami odrębnymi.

§ 4

1.Zobowiązania finansowe zaciąga się z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 46 ust 1 ustawy o finansach publicznych.
2.Wydatki jednostki dokonywane są z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 44 ustawy o finansach publicznych.
3.Zaciąganie zobowiązań finansowych i dokonywanie wydatków realizowane jest do wysokości planu finansowego jednostki oraz z uwzględnieniem zapisów   § 5.

§ 5

1.Zamówień publicznych udziela się z zastosowaniem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655)
2.Zamówień publicznych , do udzielenia których nie stosuje się ustawy Prawo zamówień publicznych , udziela się podmiotowi wyłonionemu po dokonaniu analizy rynku,  z uwzględnieniem w szczególności ceny i jakości przedmiotu zamówienia.

§ 6

1.Kontrola finansowa w jednostkach organizacyjnych Powiatu Tarnogórskiego opiera się na następujących zasadach, tj: zasadzie legalności, równości stron , celowości,  gospodarności i rzetelności:
a)Zasada legalności rozumiana jest jako zgodność zakresu przedmiotowego, podmiotowego, terminu i sposobu prowadzenia kontroli z przepisami , nie tylko aktów prawa powszechnie obowiązującego(ustawy , rozporządzenia), ale także aktów prawa wewnętrznego (regulaminy , instrukcje i zarządzenia)
b)Zasada równości stron gwarantuje prawo składania wyjaśnień oraz dowodów przez kontrolowanego, a na kontrolującego nakłada obowiązek odniesienia się do przedstawionych argumentów
c)Zasada celowości opiera się na ocenie  stopnia realizacji celów i zadań , dla których realizacji jednostka została utworzona poprzez ustalenie , czy jej działanie jest zgodne z prawem oraz przynoszące spodziewane efekty.
d)Zasada gospodarności (bywa nazywana zasadą racjonalności) - wymaga racjonalnego, czyli oszczędnego, wydatkowania środków budżetowych
e)Zasada rzetelności rozumiana jest  jako  wypełnianie obowiązków z należytą starannością, sumiennie i we właściwym czasie; wypełniania zobowiązań zgodnie z ich treścią; przestrzegania wewnętrznych reguł funkcjonowania danej jednostki (w szczególności określonego dla poszczególnych komórek i osób zakresu obowiązków); dokumentowania określonych działań lub stanów faktycznych zgodnie z rzeczywistością, we właściwej formie i wymaganych terminach, bez pomijania określonych faktów i okoliczności.

§ 7

1.Kontrola w zakresie :
a)pobierania  i gromadzenia środków publicznych,
b)zaciągania zobowiązań finansowych,
c)dokonywania wydatków ze środków publicznych,
d)udzielania zamówień publicznych,
e)zwrotu środków publicznych

dokumentowana jest przez złożenie podpisu na dokumencie przez osobę uprawnioną do kontroli

§ 8

1.Kontrola finansowa dokonywana jest w formie :
a)kontroli wstępnej realizowanej przed wykonaniem decyzji, obejmującą dokumenty ujmujące treść przyszłych operacji gospodarczych , z których wynika projekt decyzji albo zamiar zapłaty za wstępnie parafowaną umowę.
b)kontroli bieżącej realizowanej jednocześnie z czynnością w toku jej wykonywania, ułatwiającą korygowanie błędów w miarę ich występowania.
c)kontroli następczej polegającej na kontroli czynności dokonanych oraz dokumentów po zakończeniu procesu działania.

§ 9

Kierownik jednostki organizacyjnej podejmujący działania w przedmiocie określonym w § 1 zobowiązany jest do bieżącej samokontroli.

§ 10

1.Czynności kontrolne w ramach posiadanych kompetencji , z zastrzeżeniem przepisów niniejszego zarządzenia , sprawują w szczególności:
a)Dyrektor jako kierownik jednostki,
b)PZOFO odpowiedzialny  za obsługiwana jednostkę,
c)Inni pracownicy , którzy przyjęli obowiązki w zakresie gospodarki finansowej na podstawie art.53 ust 2 ustawy o finansach publicznych.
2.Osoby wymienione w ust. 1 zobowiązane są w szczególności do :
a)bieżącej kontroli podległych sobie pracowników
b)podejmowania działań zmierzających do eliminacji stwierdzonych nieprawidłowości i zapobiegania powstawaniu takich w przyszłości, a w szczególności do składania odpowiednich wniosków do kierownika jednostki

§ 11

1.Wstępna kontrola wydatków inwestycyjnych dokonywana jest przez kierownika jednostki na etapie sporządzania planu finansowego .
2.Kontrola prawidłowości gospodarowania mieniem jednostki :
a)Obejmuje kontrolę pozyskiwania składników  majątkowych przez jednostkę,
b)Obejmuje kontrolę zdobywania składników majątkowych oraz ich dysponowania na rzecz innych podmiotów .

§ 12

1.Wstępna kontrola wydatków  płacowych i płaco pochodnych przeprowadzana jest przez kierownika jednostki na etapie sporządzania planu finansowego i polega na ustaleniu adekwatności zatrudnienia do potrzeb jednostki w tym roku budżetowym , na który sporządzany jest projekt planu

§ 13

1.Złożenie podpisu przez kierownika jednostki  obok podpisu głównego księgowego na dokumencie oznacza że:
a)Nie zgłasza zastrzeżeń do przedstawionej przez właściwych rzeczowo pracowników oceny prawidłowości merytorycznej tej operacji i jej zgodności z prawem,
b)Nie zgłasza zastrzeżeń do kompletności oraz formalno-rachunkowej rzetelności i prawidłowości dokumentów  dotyczących tej operacji.
c)Zobowiązania wynikające z operacji mieszczą się w planie finansowym oraz harmonogramie dochodów i wydatków , a jednostka posiada środki finansowe na ich pokrycie.

§ 14

1.W celu wypełnienia obowiązków o których mowa w § §  4 i 5 , główny księgowy może  żądać od kierowników jednostek:
a)Udzielania w formie ustnej lub pisemnej  - w terminie przez niego określonym - niezbędnych informacji i wyjaśnień,
b)Udostępnienia - do wglądu dokumentów i wyliczeń będących źródłem  tych informacji i wyjaśnień.
2.W razie wątpliwości co do zgodności z prawem operacji gospodarczej lub finansowej główny księgowy może niezależnie od wyjaśnień pracownika merytorycznego zażądać również opinii radcy prawnego na temat legalności danej operacji.
3.Główny księgowy może wnioskować do kierownika jednostki o określenie trybu , według którego mają być wykonywane prace niezbędne do zapewnienia prawidłowości gospodarki finansowej oraz ewidencji księgowej , kalkulacji kosztów i sprawozdawczości finansowej.

§ 15

Kontroli zwrotu środków publicznych dokonuje kierownik jednostki.

§ 16

W razie ujawnienia nieprawidłowości w zakresie określonym w § 6 PZOFO zwraca dokument właściwemu rzeczowo, pracownikowi a w razie ich nieusunięcia odmawia podpisania dokumentu , o czym zawiadamia pisemnie kierownika jednostki.

§ 17

1.Kontrolę następczą gospodarki finansowej , gospodarowania mieniem i udzielania zamówień publicznych prowadzi kierownik jednostki  i PZOFO.
2.Kierownik jednostki dokonuje kontroli stosowania procedur ustalonych w niniejszym zarządzeniu.
3.PZOFO dokonuje kontroli operacji pod względem przejrzystości i jawności . Kontrola ma charakter kontroli dokumentów księgowych.

§ 18

Podpis  Kierownika jednostki zatwierdzający operację gospodarczą do realizacji oznacza uznanie , że została ona poddana  procedurom kontroli wewnętrznej zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia.

§ 19

W sprawach nieuregulowanych  niniejszym zarządzeniem zastosowanie maja przepisy ustawy o finansach publicznych oraz odpowiednich aktów wykonawczych.

§ 20

Wykonanie Zarządzenia powierza się Skarbnikowi Powiatu Tarnogórskiego.

§ 21

Zarządzenie  wchodzi w życie z dniem 01 kwietnia 2010 roku.

Dokument utworzono: Wydział Edukacji i Kultury Fizycznej
Autoryzacja: Starosta Tarnogórski - Józef Korpak

 

UZASADNIENIE      

Zgodnie z art. 53 ust. 1 oraz art. 69 ust.1. pkt.  3 ustawy o finansach publicznych kierownik jednostki sektora finansów publicznych jest odpowiedzialny za całość gospodarki finansowej, oraz  za wykonywanie określonych ustawą obowiązków w zakresie kontroli finansowej. Zadaniem kontroli  sprawowanej przez kierownika jest takie zaprojektowanie przebiegu operacji finansowych oraz sposobu rejestracji zdarzeń, by możliwe było sprawdzanie kolejnych etapów związanych z realizacją planów finansowych. Wprowadzone przez niego procedury kontroli winny ograniczać prawdopodobieństwo wystąpienia błędu, niegospodarności bądź też działań niecelowych, sprzyjać pełnej realizacji zadań i umożliwiać sprawne zarządzanie i podejmowanie właściwych decyzji. Zadaniem wprowadzonej procedury powinno być więc zapobieganie przejawom niecelowego wydatkowania  i zapewnienia właściwej procedury kontroli wydatkowania środków publicznych.


Osoba wprowadzająca dokument: Krzysztof Dudek

Data dokumentu: 2010-04-09

Data wprowadzenia: 2010-04-12

Wyświetleń: 1494

Załączniki:
Brak załączników w dokumencie.

Rejestr zmian:
Utworzenie dokumentu: Krzysztof Dudek, dnia: 2010-04-12

« POWRÓT

WYDRUK