» STRONA GŁÓWNA » MENU PRZEDMIOTOWE » Zarządzenia Starosty » 2010 rok

Zarządzenie Starosty Tarnogórskiego nr 54/2010 z dnia 01.09.2010 r. ws. ustalenia Regulaminu Gospodarowania Środkami Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach



Symbol: EO.Z.0716-1-25/10

Zarządzenie Nr 54/2010
Starosty Tarnogórskiego
z dnia 1 września 2010 r.


w sprawie ustalenia Regulaminu Gospodarowania Środkami Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz. U. Z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.), art. 27 ust.1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001r. Nr 79 poz. 854 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz. U. Nr 43, poz. 349).

zarządzam, co następuje

Ustalam Regulamin Gospodarowania Środkami Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach.

Rozdział I. Postanowienia ogólne

§ 1

Pojęcia użyte w Regulaminie oznaczają:

1. Fundusz - Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, tworzony w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach, na podstawie ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996r., Nr 70, poz. 335 z późn. zm.),
2. Pracodawca - Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach jako podmiot zatrudniający pracowników reprezentowane przez Starostę Tarnogórskiego,
3. Starosta - Starosta Tarnogórski,
4. Związki zawodowe - zakładowe organizacje związkowe działające w Starostwie Powiatowym posiadające uprawnienia zakładowej organizacji związkowej,
5. Regulamin - regulamin Gospodarowania Środkami Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych obowiązujący w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach,
6. Emeryci i renciści - osoby posiadające aktualny status emeryta lub rencisty (z tytułu niezdolności do pracy), którzy przed uzyskaniem świadczenia rozwiązali stosunek pracy w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach w związku z przejściem na emeryturę lub rentę,
7. Minimalne wynagrodzenie - minimalne wynagrodzenie za pracę wynikające z obowiązującego Obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym,
8. Starostwo - Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach.


Rozdział II. Zasady tworzenia Funduszu i administrowanie jego środkami

§ 2

1. W Starostwie tworzy się Fundusz z corocznego odpisu podstawowego naliczonego w stosunku do przeciętnej planowanej w danym roku kalendarzowym liczby osób zatrudnionych w Starostwie, skorygowanej na koniec roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych w Starostwie.

2. Wysokość odpisu podstawowego, o którym mowa w ust. 1 wynosi na 1 zatrudnionego 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej z roku poprzedniego lub z II półrocza roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą, (ogłaszanego corocznie, przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski").

3. W zależności od sytuacji finansowej, Pracodawca, w każdym roku kalendarzowym, może zwiększyć wysokość odpisu podstawowego o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, o którym mowa w ust. 2 na :
1) każdego emeryta i rencistę uprawnionego do pomocy socjalnej,
2) każdą osobę zatrudnioną, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności.

4. Niezależnie od odpisu Fundusz zwiększa się o:
1) niewykorzystane w całości w roku poprzednim środki Funduszu,
2) odsetki od zgromadzonych środków Funduszu, na rachunku bankowym,
3) spłaty pożyczek udzielonych z Funduszu na cele mieszkaniowe i wpływy z ich oprocentowania,
4) inne środki określone w odrębnych przepisach, w tym darowizny i zapisy od osób fizycznych i prawnych.

§ 3

1. Środki Funduszu są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym.

2. Środki Funduszu na poszczególne formy pomocy socjalnej są przyznawane w formie pieniężnej lub rzeczowej.

3. Równowartość dokonanych odpisów naliczonych na dany rok kalendarzowy, Pracodawca przekazuje na rachunek bankowy Funduszu do 30 września danego roku, z tym, że do 31 maja tego roku przekazuje kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów.

4. Środkami Funduszu administruje Starosta co oznacza, że tworzy on w każdym roku kalendarzowym Fundusz oraz zapewnia techniczno - organizacyjną obsługę funkcjonowania Funduszu oraz odpowiada za prawidłowe oraz zgodne z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych
i niniejszym regulaminem wykorzystanie środków pieniężnych z Funduszu.
  
5. Starosta ustala projekt rocznego planu dochodów i wydatków z Funduszu na poszczególne cele działalności socjalnej, który przedstawia do uzgodnienia związkom zawodowym nie później niż
do 20 lutego każdego roku.

6. Wydatkowanie środków z Funduszu, na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej, odbywa się w każdym roku kalendarzowym na podstawie rocznego planu dochodów i wydatków z Funduszu, stanowiącego załącznik nr 10 do Regulaminu, uzgodnionego ze związkami zawodowymi nie później niż do 31 marca każdego roku.

7. Cele i rodzaje działalności socjalnej nie ujęte w planie, nie mogą być finansowane ze środków Funduszu do czasu wprowadzenia do planu stosownych zmian w tym zakresie.

§ 4

1. Starosta powołuje Komisję Socjalną, której zadaniem jest rozpatrywanie wniosków składanych przez osoby uprawnione o przyznanie świadczeń socjalnych, a tym samym uzgadnianie przyznanych świadczeń osobom uprawnionych, w oparciu o niniejszy regulamin.

2. W skład Komisji Socjalnej wchodzi:
1) dwóch pracowników Starostwa delegowanych przez Starostę,
2) po dwóch członków związków zawodowych delegowanych i upoważnionych przez Zarząd każdej
z działających w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach organizacji związkowych, do uzgadniania w imieniu organizacji związkowej stanowiska w sprawach przyznawania świadczeń socjalnych.

3. Komisja Socjalna działa według zasad określonych w Regulaminie Pracy Komisji Socjalnej stanowiącego załącznik nr 11 do Regulaminu.

4. Odwołanie członka Komisji Socjalnej może nastąpić na jego wniosek lub w tym samym trybie, w jakim  nastąpiło jego powołanie.

§ 5

Przyznawanie osobom uprawnionym świadczeń z Funduszu w oparciu o niniejszy Regulamin odbywa się na wniosek osoby uprawnionej i jest uzgadniane ze związkami zawodowymi w ramach działania Komisji Socjalnej i zatwierdzane przez Starostę.

§ 6

1. Starosta ma prawo odmówić zatwierdzenia świadczenia o którym mowa w § 5 wyłącznie w przypadku stwierdzenia przyznania świadczenia z naruszeniem przepisów niniejszego Regulaminu lub ustawy
o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

2. W przypadku odmowy zatwierdzenia świadczenia, wniosek wraz z uzasadnieniem zwraca się
do Komisji Socjalnej, celem ponownego rozpatrzenia.

3. Świadczenia socjalne finansowane z Funduszu mają charakter uznaniowy i osoba uprawniona nie może domagać się ekwiwalentu w przypadku nie uzyskania świadczeń, chyba że naruszono postanowienia Regulaminu.

4. W sytuacji, o której mowa w ust. 3 osoba taka może wystąpić do Pracodawcy z umotywowanym wnioskiem o ponowne rozpatrzenie jej spraw wskazując przy tym, które przepisy Regulaminu zostały jej zdaniem naruszone.

5. Pracodawca rozpatruje odwołanie w ciągu 14 dni a następnie powiadamia o decyzji wnioskodawcę
na piśmie.

6. W przypadku uznania odwołania, o którym mowa w ust. 3 za zasadne, Pracodawca zwraca wniosek do Komisji Socjalnej, celem ponownego rozpatrzenia.

§ 7

1. Osoba, która podała we wniosku nieprawdziwe dane, przedłożyła sfałszowany dowód poniesionego wydatku, wykorzystała świadczenie na cele niezgodne z jego przeznaczeniem lub odstąpiła świadczenie, które otrzymała osobie nieuprawnionej, zostaje obciążona pełnymi kosztami, poniesionymi przez Pracodawcę w związku z zakupem tego świadczenia.

2. Osoba, która rezygnuje z przydzielonego jej świadczenia zobowiązana jest do bezzwłocznego zawiadomienia Biura Kadr.


Rozdział III. Osoby uprawnione do korzystania ze świadczeń Funduszu

§ 8

1. Ze środków Funduszu mogą korzystać:
1) pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, niezależnie od rodzaju umowy o pracę oraz wymiaru czasu pracy,
2) pracownicy zatrudnieni na podstawie wyboru i powołania,
3) pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych,
4) emeryci i renciści, którzy przeszli na emeryturę lub rentę w Starostwie, pod warunkiem, że po rozwiązaniu stosunku pracy z wyżej wymienionych przyczyn nie podjęli zatrudnienia w ramach stosunku pracy lub nie prowadzą działalności gospodarczej oraz posiadają status emeryta lub rencisty,
5) członkowie rodzin pracowników wymienionych w pkt. 1-3, w zakresie wskazanym w § 9, ust. 1,
6) dzieci po zmarłych pracownikach, emerytach i rencistach - jeżeli były na ich utrzymaniu i otrzymują rentę rodzinną.

2. Członkami rodzin, o których mowa w ust. 1 pkt. 5, są :
1) współmałżonkowie,
2) pozostające na utrzymaniu dzieci własne, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobione oraz przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej - w wieku do lat 18 (według rocznika), a jeżeli kształcą się w szkole - do ukończenia nauki, nie dłużej niż do ukończenia 25 lat (według rocznika).
3) osoby wymienione w pkt. 2, w stosunku do których orzeczono stopień niepełnosprawności - bez względu na wiek.

3. Uprawnienia do korzystania z Funduszu, jako członkowie rodziny tracą osoby wymienione w pkt. 2 w przypadku wstąpienia w związek małżeński.

4. Pracownik, z którym został rozwiązany stosunek pracy, traci uprawnienie do korzystania ze środków Funduszu, z zastrzeżeniem ust.1 pkt. 4.

Rozdział IV. Przeznaczenie Funduszu - zakres przedmiotowy

§ 9

Środki Funduszu mogą być przeznaczone na :

1. bezzwrotną pomoc materialną w formie finansowej (tzw. zapomoga) lub rzeczowej dla osób uprawnionych:
1) znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, rodzinnej lub materialnej - niepozwalającej na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych,
2) w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby, śmierci członka rodziny - powodującej czasowe istotne obniżenie poziomu ich życia.

2. pomoc zwrotną w formie pożyczki na cele mieszkaniowe na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych dla osób uprawnionych wymienionych w § 8 ust. 1 pkt. 1-4 z przeznaczeniem na:
1) remont i modernizację lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego,
2) nabycie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego,
3) wykup na własność lokalu mieszkalnego,
4) uzupełnienie wkładu mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej,
5) opłatę związaną z zamianą lokalu mieszkalnego,
6) przystosowanie lokalu mieszkalnego do potrzeb osób uprawnionych i członków ich rodzin o ograniczonej sprawności fizycznej,
7) uzupełnienie środków na samodzielną budowę lokalu mieszkalnego lub za pośrednictwem innego podmiotu,
8) adaptację pomieszczeń na cele mieszkaniowe,
9) budowę domu jednorodzinnego.

3. wypoczynek organizowany we własnym zakresie przez pracowników czynnych zawodowo,

4. dofinansowanie do wypoczynku śródrocznego tzw. "zielonych szkół",
 
5. sanatoria, wczasy profilaktyczno-lecznicze, trwające nie dłużej niż 24 dni kalendarzowe przyznaje się w wysokości zgodnej z ust. 5 Załącznika nr 10 do Regulaminu,

6. dofinansowanie działalności kulturalno - oświatowej, sportowo - rekreacyjnej, rekreacyjnej, wycieczek turystycznych dla pracowników, emerytów i rencistów oraz osób wymienionych w § 8 ust. 1 pkt. 2 i 3.

7. finansowanie działalności socjalnej związanej ze zwiększonymi wydatkami w gospodarstwie domowym w okresie świąt nie częściej niż 2 razy w roku przyznawanej w postaci okolicznościowych bonów towarowych dla pracowników lub dofinansowania w formie pieniężnej, finansowanie paczek świątecznych dla osób wymienionych w § 8 ust. 2 pkt. 2 i 3 do ukończenia 16 roku życia.


Rozdział V. Zasady przyznawania świadczeń socjalnych

§ 10

1. Przyznawanie świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. W sytuacji porównywalnej w pierwszej kolejności świadczenia przysługują osobom:
a) dotkniętym zdarzeniem losowym,
b) samotnie wychowującym dzieci,
c) wychowującym dzieci wymagających specjalistycznej opieki,
d) wychowującym co najmniej troje dzieci,
e) których miesięczny dochód brutto na członka rodziny jest równy lub niższy niż minimalne wynagrodzenie za pracę (trudna sytuacja materialna).

2. Wysokość przyznanych świadczeń jest uzależniona od osiąganego dochodu na osobę w rodzinie.

3. Przyznanie usług i świadczeń z Funduszu uzależnione jest od wielkości posiadanych środków Funduszu oraz od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.

4. W przypadku świadczeń należnych dzieciom pracowników wnioskodawcą jest pracownik lub osoba uprawniona, a w przypadku zatrudnienia w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach współmałżonków tj. rodziców lub prawnych opiekunów dziecka/dzieci świadczenie przyznaje się na wniosek jednego z rodziców.

5. Osoba ubiegająca się o przyznanie świadczenia z Funduszu obowiązana jest złożyć wypełniony wniosek o przyznanie świadczenia, w trybie i terminie określonym w dalszych postanowieniach regulaminu.

6. We wniosku o przyznanie świadczenia z Funduszu należy wykazać przedział, w którym zawiera się średni miesięczny dochód brutto przypadający na jedną osobę w gospodarstwie domowym osiągnięty w trzech ostatnich miesiącach poprzedzających złożenie wniosku. Średni miesięczny dochód oblicza się sumując dochody osiągnięte przez członków gospodarstwa domowego w trzech ostatnich miesiącach, następnie dzieląc przez 3 (liczba miesięcy) i przez liczbę osób w rodzinie.

7. Przez gospodarstwo domowe należy rozumieć członków rodziny mieszkających razem i wspólnie utrzymujących się z połączonych dochodów tych osób.

8. Przez jednoosobowe gospodarstwo domowe należy rozumieć osobę samotną utrzymującą się samodzielnie.

9. Dochodem brutto, o którym mowa w ust. 6, są dochody opodatkowane i nieopodatkowane ze wszystkich źródeł tych członków rodziny, którzy pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym, z zastrzeżeniem ust. 10. Dochód pomniejsza się o kwotę uzyskanych świadczeń z Funduszu oraz pomniejsza o kwotę płaconych na rzecz dzieci alimentów ustalonych wyrokiem lub ugodą sądową,
a powiększa o kwotę otrzymywanych alimentów.

10. Dochodem brutto z działalności gospodarczej jest przychód pomniejszony o koszty związane z prowadzeniem tej działalności i powiększony o kwotę należnych składek na ubezpieczenia społeczne prowadzącego działalność.

11. W przypadku, gdy:
1) dochód z działalności gospodarczej z danego miesiąca wynosi zero lub wykazywana jest strata,
2) działalność gospodarcza prowadzona jest w formie karty podatkowej,
dochodem brutto jest zadeklarowana kwota przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek
 na ubezpieczenia społeczne.

15.W przypadku dochodu uzyskiwanego z gospodarstwa rolnego przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny z wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2006r. Nr 136, poz. 969 ze zm.).

16. Wniosek:
1) niewłaściwie lub niekompletnie wypełniony,
2) do którego nie dołączono wymaganych Regulaminem dokumentów,
zwracany jest wnioskodawcy bez rozpatrzenia, w celu jego poprawienia lub uzupełnienia.

17. Wnioski i podania podlegają ewidencjonowaniu w Biurze Kadr według daty wpływu i rozpatrywane są w oparciu o prowadzoną ewidencję wpływu i kryteria wskazane w § 9.

18. Za datę złożenia wniosku uważa się dzień złożenia przez wnioskodawcę kompletnego i właściwie  wypełnionego wniosku, do którego dołączono wymagane dokumenty.

19. Osoba uprawniona składająca wniosek o świadczenie z Funduszu jest zobowiązana go uzasadnić i podać przedział, w którym zawiera się rzetelnie wyliczony dochód na osobę w rodzinie.

20. Prawdziwość danych zawartych we wniosku potwierdzona własnoręcznym podpisem osoby składającej go, może być zweryfikowana przez Komisję Socjalną na każdym etapie składania i rozpatrywania wniosku poprzez żądanie od składającego wniosek stosownych dokumentów potwierdzających te dane.


Rozdział VI. Warunki przyznawania świadczeń socjalnych.

§ 11

1. Bezzwrotna pomoc materialna (rzeczowa lub finansowa), o której mowa w § 9 ust.1, udzielana jest na wniosek osoby uprawnionej, z uwzględnieniem potwierdzenia dochodu na osobę. Wzór wniosku o zapomogę dla osoby uprawnionej, stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu.

2.Wniosek o przyznanie pomocy materialnej powinien być uzasadniony opisem sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej, a w przypadku zapomogi losowej, o której mowa w § 9 ust. 1 pkt. 2 - również opisem skutków zdarzenia losowego wpływającego na sytuację osoby ubiegającej się o świadczenie.

3. Wnioski o przyznanie zapomogi losowej należy składać w terminie nie przekraczającym 3 miesięcy od zdarzenia losowego.

4. Wysokość bezzwrotnej pomocy materialnej uzależnia się od:
1) sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej,
2) dochodu na osobę, o którym mowa w § 10 ust. 6,
3) skutków zdarzenia losowego wpływającego na sytuację osoby uprawnionej.

5. Osoba uprawniona w przypadku ubiegania się o pomoc materialną może być zobowiązana przez Komisję Socjalną do przedstawienia dokumentu potwierdzającego tę sytuację.

6. Pomoc rzeczowa dla dzieci do ukończenia lat 16 w formie paczek przyznawana jest nie częściej niż dwa razy w ciągu roku kalendarzowego pod warunkiem złożenia przez osobę uprawnioną wniosku stanowiącego załącznik nr 7 do Regulaminu, w wysokości ustalonej każdorazowo przez Komisję. Informacja o dostępności świadczeń będzie przekazywana przez pracowników Biura Kadr za pomocą komunikatora.

§ 12

Ze środków Funduszu mogą być dofinansowane również następujące formy krajowego i zagranicznego wypoczynku:

1. wypoczynek organizowany we własnym zakresie przez pracowników czynnych zawodowo - dofinansowanie przyznaje się po wykorzystaniu urlopu obejmującego co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, przy czym dofinansowanie to przysługuje jeden raz w ciągu danego roku kalendarzowego, tylko na wniosek uprawnionego, zgodnie z załącznikiem nr 2 do Regulaminu,

2. dofinansowanie do "zielonej szkoły" przyznawane jest raz w roku kalendarzowym, na wniosek osoby uprawnionej w wysokości zgodnej z załącznikiem nr 3 do Regulaminu.

3. sanatoria, wczasy profilaktyczno - lecznicze, trwające nie dłużej niż 24 dni kalendarzowe, przyznaje się w wysokości zgodnej z ust. 5 Załącznika nr 10 do Regulaminu, tylko na wniosek osoby uprawnionej, zgodnie z załącznikiem nr 4 do Regulaminu.

§ 13

1. W ramach działalności kulturalno - oświatowej i sportowo - rekreacyjnej dofinansowanie może dotyczyć:

1) dopłat do biletów (karnetów) wstępu, w szczególności: do kina, teatru, opery, na występy estradowe, koncerty, wystawy, imprezy sportowe i rekreacyjne (spartakiady, festyny itp.), biletów (karnetów) wstępu na basen, kort tenisowy, siłownię, itp. w ramach umowy zawartej przez Pracodawcę,

2) dofinansowania udziału w różnego rodzaju imprezach kulturalno - oświatowych i sportowo - rekreacyjnych (np. zabawy dla dzieci, wycieczki rekreacyjne, spotkania) - organizowanych przez Pracodawcę.

§ 14

1. Pomoc zwrotna na cele mieszkaniowe, o której mowa w § 9 ust. 2, udzielana jest na wniosek osób uprawnionych, zwanych w dalszej części niniejszego paragrafu pożyczkobiorcami. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 6 do Regulaminu.

2. Wniosek o udzielenie pożyczki powinien zawierać w szczególności:

1) dokument potwierdzający posiadanie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu,
2) dokumenty potwierdzające zamiar nabycia lokalu mieszkalnego (np. umowa przedwstępna kupna - sprzedaży lub protokół uzgodnienia warunków sprzedaży lokalu mieszkalnego) - w przypadku ubiegania się o pożyczkę na ten cel, z tym, że umowę właściwą należy złożyć w terminie 6 miesięcy od daty otrzymania pożyczki,
3) dokumenty potwierdzające zamiar wykupienia na własność zajmowanego lokalu mieszkalnego lub umowa potwierdzająca fakt wykupienia lokalu - w przypadku ubiegania się o pożyczkę na ten cel,
4) zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o wysokości wymaganego wkładu - w przypadku ubiegania się o pożyczkę na uzupełnienie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej,
5) zaświadczenie o obowiązku uiszczenia opłat oraz ich wysokości - w przypadku ubiegania się o pożyczkę na opłatę związaną z zamianą lokalu mieszkalnego,
6) zaświadczenie lekarskie o ograniczonej sprawności fizycznej lub orzeczenie lekarskie o stopniu niepełnosprawności oraz oświadczenie o zakresie i orientacyjnym koszcie planowanych prac - w przypadku ubiegania się o pożyczkę na przystosowanie lokalu mieszkalnego do potrzeb osób uprawnionych i członków ich rodzin o ograniczonej sprawności fizycznej,
7) decyzję o pozwoleniu na budowę, akt własności nieruchomości oraz dokument potwierdzający aktualną budowę lokalu mieszkalnego - w przypadku ubiegania się o pożyczkę na uzupełnienie środków na samodzielną budowę lokalu mieszkalnego lub za pośrednictwem innego podmiotu,

8) decyzję o pozwoleniu na adaptację pomieszczeń na cele mieszkaniowe - w przypadku ubiegania się o pożyczkę na ten cel.

3. Pożyczka udzielana jest pożyczkobiorcom, których wynagrodzenie za pracę w Starostwie
 Powiatowym nie jest obciążone zobowiązaniami uniemożliwiającymi im spłatę pożyczki.

4. Warunkiem udzielenia pożyczki jest poręczenie dwóch pracowników Starostwa zatrudnionych na czas nieokreślony - zwanych dalej poręczycielami.

5. Poręczycielem nie może być pracownik, który:
1) znajduje się w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub złożył podanie o jego rozwiązanie,
2) jest współmałżonkiem pożyczkobiorcy,
3) w chwili udzielania poręczenia jest już poręczycielem dla 2 pożyczkobiorców.

6. W przypadku rozwiązania umowy o pracę przez któregokolwiek z poręczycieli, pożyczkobiorca zobowiązany jest wskazać nowego poręczyciela, który złoży na piśmie oświadczenie o poręczeniu zaciągniętego przez pożyczkobiorcę zobowiązania.

7. Własnoręczność podpisów pożyczkobiorcy i poręczycieli stwierdza pracownik Biura Kadr. Własnoręczności podpisu nie może stwierdzić osoba, która jest wnioskodawcą lub poręczycielem umowy.

8. Pożyczka udzielana jest na warunkach określonych umową zawartą pomiędzy pracodawcą a pożyczkobiorcą. Wzór umowy stanowi załącznik nr 8 do Regulaminu.

9. ożyczka oprocentowana jest w stosunku rocznym, w wysokości:
1) 2% w stosunku rocznym, dla pożyczkobiorców, u których dochód na osobę w rodzinie wynosi do 150% minimalnego wynagrodzenia pracowników,
2) 3% w stosunku rocznym, dla pożyczkobiorców o dochodzie na osobę w rodzinie przekraczającym 150% minimalnego wynagrodzenia pracowników,
3) wysokość odsetek od pożyczek oprocentowanych oblicza się wg wzoru:
  
 Odsetki = P x ( S:100) x [(m+1):24]
  gdzie:
  P - oznacza kwotę pożyczki,
  S - określa stopę oprocentowania pożyczki w stosunku rocznym ( 2% lub 3%),
  m - określa liczbę rat spłaty pożyczki,
  100; 1, i 24 - to liczby stałe.

10. Odsetki nalicza się od miesiąca rozpoczęcia spłaty.

11. Oprocentowanie pożyczek naliczane jest jednorazowo z góry, a zawieszenie spłat lub wcześniejsza spłata pożyczki nie powoduje zmiany wysokości naliczonych odsetek.

12. Spłata pożyczki następuje w ratach miesięcznych w ilości nie większej niż 24 raty, w terminie ustalonym w umowie pożyczki.

13. Pracownikowi zatrudnionemu na czas określony pożyczka może być udzielona na okres nie dłuższy niż czas, na który została zawarta umowa o pracę, a w przypadku, o którym mowa w ust. 5 pkt. 1 - na okres nie dłuższy niż do dnia ustania stosunku pracy poręczyciela.

14. Maksymalną wysokość pożyczek określa załącznik nr 10 do Regulaminu.

15. Pożyczka spłacana jest w ratach miesięcznych wraz z odsetkami, z tym, że kwoty rat pożyczki udzielonej pracownikowi potrącane będą z jego wynagrodzenia za pracę oraz wszystkich innych świadczeń związanych z pracą.

16. Pracownik, który otrzymuje wynagrodzenie za pracę, z którego nie jest w stanie zagwarantować spłaty pożyczki w sposób określony w ust. 15, może otrzymać pożyczkę w niższej wysokości lub pożyczki nie otrzymać.

17. Rozpoczęcie spłaty pożyczki następuje nie później, niż do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym udzielono pożyczki.

18. Nie spłacona kwota pożyczki staje się natychmiast wymagalna w całości wraz z odsetkami w przypadku:
1) rozwiązania bądź wygaśnięcia stosunku pracy z pożyczkobiorcą, z zastrzeżeniem ust. 19,
2) stwierdzenia, że pożyczka została udzielona na podstawie nieprawdziwych danych,
3) stwierdzenia, że pożyczka została wykorzystana na inny cel niż określony w umowie pożyczki zawartej z Pracodawcą.

19. Obowiązku natychmiastowej spłaty pożyczki, o którym mowa w ust. 18 pkt. 1 - na wniosek pożyczkobiorcy, za zgodą i pisemnym oświadczeniem poręczycieli - nie stosuje się do pracowników przechodzących na emeryturę lub rentę oraz pracowników, z którymi rozwiązano stosunek pracy
z przyczyn nie dotyczących pracowników, kontynuujących spłatę pożyczki na warunkach zawartych w umowie,

20. W przypadku niespłacenia pożyczki wzywa się pożyczkobiorcę na piśmie do uregulowania należności w wyznaczonym terminie, o czym zawiadamia się także poręczycieli.

21. W przypadku nie wpłacenia przez pożyczkobiorcę zadłużenia w ustalonym terminie, należności potrąca się z wynagrodzenia za pracę oraz wszystkich innych świadczeń związanych z pracą poręczycieli.

22. O przyznanie kolejnej pożyczki osoba uprawniona może wnioskować po całkowitej spłacie poprzednio uzyskanej pożyczki.

23. W razie śmierci pożyczkobiorcy kwota niespłaconej pożyczki ulega umorzeniu.

24. W nadzwyczajnych wypadkach losowych, których zaistnienie uniemożliwia spłatę pożyczki, na wniosek pożyczkobiorcy, który znalazł się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej, wskutek okoliczności od niego niezależnych, zaistniałych po udzieleniu pożyczki, Pracodawca - za zgodą i pisemnym oświadczeniem poręczycieli, po wyrażeniu zgody przez Komisję Socjalną - może w całości lub w części umorzyć pożyczkę lub zawiesić jej spłatę na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.

25. Wniosek, o którym mowa w ust. 24, powinien być uzupełniony o dokumenty potwierdzające zaistniały wypadek losowy, z zastrzeżeniem ust. 26.

26. Wniosek w sprawie okresowego zawieszenia spłaty pożyczki powinien być uzupełniony o pisemną zgodę poręczycieli.

Rozdział VII. Postanowienia końcowe

§ 15

Obsługę techniczno -organizacyjną Funduszu zapewnia Biuro Kadr:

§ 16

Ewidencję udzielonych i spłaconych świadczeń prowadzi Wydział Budżetu i Finansów.

§ 17

Kartoteki osobowe dla pracowników, którym zostały przyznane świadczenia z Funduszu prowadzi Biuro Kadr.

§ 18

Wnioski w sprawie przyznania świadczeń i pomocy finansowej z Funduszu należy składać do Biura Kadr.

§ 19

1. Pracodawca corocznie sporządza sprawozdanie ze swojej działalności zawierające informacje o liczbie osób korzystających z poszczególnych rodzajów świadczeń socjalnych, o rodzaju przyznanych świadczeń oraz innych wydatkach na poszczególne cele działalności socjalnej, wysokości wykorzystanych środków Funduszu - w porównaniu z zatwierdzonym na dany rok planem wydatków.
2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, Pracodawca przekazuje do końca stycznia następnego roku związkom zawodowym działającym na terenie Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.

§ 20

Świadczenia przyznane osobom uprawnionym przed wejściem w życie niniejszego Regulaminu realizowane są na zasadach wcześniej obowiązujących i nie podlegają ponownemu rozpatrzeniu.

§ 21

Regulamin jest udostępniony w komunikatorze w zakładce "Dokumenty udostępnione przez wydziały - Komisja Socjalna" oraz do wglądu w Biurze Kadr każdej osobie uprawnionej do korzystania z Funduszu na jej żądanie.


§ 22

Wszelkie zmiany niniejszego Regulaminu wymagają formy pisemnej, pod rygorem nieważności.

§ 23

W sprawach nie uregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie ogólnie obowiązujące przepisy prawa.

§ 24

Wykonanie Zarządzenia powierza się Przewodniczącemu Komisji Socjalnej i Kierownikowi Biura Kadr.

§ 25

Traci moc Zarządzenie Nr 34/2007 Starosty Powiatu w Tarnowskich Górach z dnia 14 maja 2007 roku
w sprawie ustalenia Regulaminu Gospodarowania Środkami Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach.

§ 26

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Dokument utworzono: Biuro Kadr
Autoryzacja: Starosta Tarnogórski - Józef Korpak


Osoba wprowadzająca dokument: Krzysztof Dudek

Data dokumentu: 2010-09-02

Data wprowadzenia: 2010-09-02

Wyświetleń: 1874

Załączniki:
1) Załącznik nr 1 Wprowadził: Krzysztof Dudek, Dnia: 2010-09-02, Pobrań: 1210, Typ: DOC, Rozmiar: 52 KB
2) Załącznik nr 2 Wprowadził: Krzysztof Dudek, Dnia: 2010-09-02, Pobrań: 1165, Typ: DOC, Rozmiar: 51.5 KB
3) Załącznik nr 3 Wprowadził: Krzysztof Dudek, Dnia: 2010-09-02, Pobrań: 1099, Typ: DOC, Rozmiar: 51.5 KB
4) Załącznik nr 4 Wprowadził: Krzysztof Dudek, Dnia: 2010-09-02, Pobrań: 1304, Typ: DOC, Rozmiar: 51 KB
5) Załącznik nr 5 Wprowadził: Krzysztof Dudek, Dnia: 2010-09-02, Pobrań: 1250, Typ: DOC, Rozmiar: 53.5 KB
6) Załącznik nr 6 Wprowadził: Krzysztof Dudek, Dnia: 2010-09-02, Pobrań: 1146, Typ: DOC, Rozmiar: 53 KB
7) Załącznik nr 7 Wprowadził: Krzysztof Dudek, Dnia: 2010-09-02, Pobrań: 1166, Typ: DOC, Rozmiar: 53.5 KB
8) Załącznik nr 8 Wprowadził: Krzysztof Dudek, Dnia: 2010-09-02, Pobrań: 1095, Typ: DOC, Rozmiar: 38.5 KB
9) Załącznik nr 9 Wprowadził: Krzysztof Dudek, Dnia: 2010-09-02, Pobrań: 1206, Typ: DOC, Rozmiar: 24 KB
10) Załącznik nr 10 Wprowadził: Krzysztof Dudek, Dnia: 2010-09-02, Pobrań: 1232, Typ: DOC, Rozmiar: 36 KB
11) Załącznik nr 11 Wprowadził: Krzysztof Dudek, Dnia: 2010-09-02, Pobrań: 1243, Typ: DOC, Rozmiar: 40 KB
12) Załącznik do umowy pożyczki Wprowadził: Krzysztof Dudek, Dnia: 2010-09-02, Pobrań: 1047, Typ: DOC, Rozmiar: 26 KB

Rejestr zmian:

« POWRÓT

WYDRUK