» STRONA GŁÓWNA » MENU PRZEDMIOTOWE » Zarządzenia Starosty » 2011 rok

Zarządzenie Starosty Tarnogórskiego nr 78/2011 z dnia 14.09.2011 roku w sprawie wprowadzenia Regulaminu zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach



Symbol: EO.Z.0716-1-38/11

Zarządzenie nr 78/2011
Starosty Tarnogórskiego
z dnia 14 września 2011r.

w sprawie:
wprowadzenia "Regulaminu zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych
przez pracowników Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach"

Na podstawie art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) oraz art. 29 ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych ( tekst jednolity Dz. U.  Nr 223, poz. 1458 z późn. zm.), w związku z art. 17 i 103š - 1036 ustawy z dnia 22 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) oraz  § 43 pkt 2 lit. a Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach (Uchwała Nr XLV/425/2009 Rady Powiatu w Tarnowskich Górach z dnia 24 listopada  2009r. ze zmianami)
 

Zarządzam,
co następuje:

§ 1

Wprowadza się "Regulamin zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach".

§ 2

Przepisy ogólne

1. Regulamin podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach, zwany dalej Regulaminem, określa procedurę związaną ze zdobywaniem lub uzupełnianiem wiedzy i umiejętności przez pracowników Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.
2. Przez użyte w zarządzeniu określenia rozumie się:
1) Starosta - Starosta Tarnogórski,
2) Starostwo - Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach,
3) Powiat - Powiat Tarnogórski,
4) pracownik - osoba pozostająca w stosunku pracy,
5) naczelnik wydziału - naczelnik wydziału lub kierownik równorzędnej komórki organizacyjnej  funkcjonującej w Starostwie,
6) wydział -  wydział lub równorzędna komórka organizacyjna funkcjonująca w Starostwie,
7) podnoszenie kwalifikacji zawodowych - zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika Starostwa, z inicjatywy Starosty lub za jego zgodą.

§ 3

Formy i techniki podnoszenia kwalifikacji zawodowych

1. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych może odbywać się:
1) z inicjatywy Starosty; 
2) za zgodą Starosty.
2. Do technik podnoszenia kwalifikacji zawodowych należą między innymi:
1) szkolenia otwarte, przez co należy rozumieć indywidualne podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
2) szkolenia zamknięte, przez co należy rozumieć grupowe podnoszenie kwalifikacji zawodowych przewidziane do zorganizowania z inicjatywy Starosty w siedzibie Starostwa lub w innym wyznaczonym miejscu, prowadzone  przez:
a) podmioty zewnętrzne,
b) pracowników Starostwa.

§ 4

Zasady i warunki  podnoszenia kwalifikacji zawodowych z inicjatywy Starosty

1. Proces podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzedza się określeniem potrzeb Starostwa oraz indywidualnych potrzeb pracowników Starostwa.
2. Podstawowymi wyznacznikami w zakresie badania potrzeb dotyczących podnoszenia kwalifikacji w Starostwie są:
1) zmiana przepisów prawnych, w tym nakładająca na Starostwo nowe kompetencje i zadania,
2) zmiany w strukturze organizacyjnej Starostwa, powodujące zmianę kompetencji pracowników i zadań,
3) rotacja kadr.
3. Naczelnik wydziału zobowiązany jest do stałego monitorowania potrzeb, w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w ramach kierowanego wydziału.
4. Naczelnik wydziału zgłasza, wykorzystując formularz propozycji potrzeb szkoleniowych, stanowiący załącznik do zarządzenia, do Biura Kadr w terminie do 15 stycznia każdego roku, propozycje tematów szkoleń dla siebie i podległych pracowników.
5. Tematy szkoleń dla kadry zarządzającej, skarbnika powiatu oraz sekretarza powiatu proponuje Starosta.
6. Określenie potrzeb szkoleniowych stanowi podstawę ustalenia przez Biuro Kadr planu szkoleń na dany rok oraz form i technik podnoszenia kwalifikacji zawodowych, z uwzględnieniem środków finansowych zaplanowanych na ten cel w budżecie Powiatu na dany rok kalendarzowy.
7. Plan szkoleń na dany rok przedstawia się do zatwierdzenia Staroście w terminie do dnia 31 stycznia.
8. W przypadku powstania bieżącej potrzeby skierowania pracownika w trakcie roku na szkolenie nie ujęte w planie szkolenia, naczelnik wydziału występuje z umotywowanym wnioskiem do Starosty.
9. W przypadku, o którym mowa w §3 ust.1 pkt 1 koszty podnoszenia kwalifikacji finansowane są w 100%.

§ 5

Zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych za zgodą Starosty

1. Pracownik ubiegający się o zgodę na podnoszenie kwalifikacji winien złożyć do Starosty umotywowany wniosek zawierający następujące dane:
1) informację o kierunku studiów (szkoleniu, kursie, itp.);
2) koszt studiów (szkolenia, kursu, itp.);
3) program kształcenia;
4) harmonogram zajęć;
5) opinię bezpośredniego przełożonego odnośnie celowości podjęcia nauki.
2. W przypadku udzielenia zgody na podnoszenie kwalifikacji pracownikowi przyznaje się urlop w wymiarze określonym w kodeksie pracy dla pracowników przystępujących do egzaminów eksternistycznych, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, a w przypadku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
3. Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe mogą zostać przyznane dodatkowe świadczenia, w postaci refundacji opłat za kształcenie w zależności od posiadanych środków budżetowych, do wysokości 30%.
4. W przypadku zobowiązania pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, z pracownikiem zawierana jest umowa określająca wzajemne prawa i obowiązki stron.

§ 6

Inne postanowienia

1. Pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności na zasadach innych, niż określone w Regulaminie, mogą być przyznane:
1) zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia,
2) urlop bezpłatny - w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawieranym między Starostą a pracownikiem.
2. Pracownicy, którzy korzystają ze świadczeń na dotychczas obowiązujących zasadach, zachowują je na czas trwania nauki, aż do jej zakończenia, zgodnie z zawartą umową.

§ 7

W zakresie nieuregulowanym w niniejszym Regulaminie stosuje się przepisy art. 1031 - 1036 kodeksu pracy z dnia 26 czerwca 1974r. (tekst jednolity Dz.U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

§ 8

Wykonanie zarządzenia powierza się Kierownikowi Biura Kadr oraz naczelnikom wydziałów.

§ 9

Traci moc Zarządzenie Nr 11/2004 Starosty Powiatu Tarnogórskiego z dnia 28 stycznia 2004r.
dotyczące wprowadzenia "Regulaminu zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji przez pracowników Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach".

§ 10

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Dokument utworzono: Biuro Kadr
Autoryzacja: Autoryzacja: Starosta Tarnogórski - Lucyna Ekkert


Osoba wprowadzająca dokument: Krzysztof Dudek

Data dokumentu: 2011-09-15

Data wprowadzenia: 2011-09-19

Wyświetleń: 1490

Załączniki:
1) Załącznik do zarządzenia 78/2011 Wprowadził: Krzysztof Dudek, Dnia: 2011-09-19, Pobrań: 1204, Typ: PDF, Rozmiar: 39.62 KB

Rejestr zmian:
Utworzenie dokumentu: Krzysztof Dudek, dnia: 2011-09-19

« POWRÓT

WYDRUK