» STRONA GŁÓWNA » MENU PRZEDMIOTOWE » Budżet Partycypacyjny » Budżet Partycypacyjny na 2022 rok » Zgłoszone projekty

Gościu, siądź pod mym liściem...- montaż obiektów małej architektury parkowej w Brynku wraz z remontem ogrodzenia ogrodu botanicznego - po przeprowadzonej weryfikacji projekt został skierowany pod głosowanie społeczne



Lokalizacja projektu: Zespół Pałacowo-Parkowy w Brynku (działki nr 17 i 19)

Koszt szacunkowy projektu: 200 000 zł

Opis projektu:

Projekt zakłada wymianę starych ławek i koszy na odpadki oraz wstawienie nowych ławek w reprezentacyjnych miejscach parku. W projekcie uwzględniono także budowę wiaty w pobliżu budynku technikum leśnego, w której mogłaby funkcjonować zielona klasa wyposażona w tablice edukacyjne i gry z zakresu edukacji przyrodniczej. Integralną częścią projektu jest remont ogrodzenia ogrodu botanicznego.

W ramach działań zaplanowano zakup i montaż 20 zestawów zawierających trwałe ławki i kosze, dopasowanych swym wyglądem do zabytkowego charakteru miejsca. Ławki zostaną umieszczone w miejscu zdemontowanych, zniszczonych ławek oraz przy najczęściej uczęszczanych alejkach.

Wiata musiałaby pomieścić ławy dla 30 osób, uczniów lub przedszkolaków odwiedzających park w Brynku. W ścianach wiaty jak i w jej otoczeniu należałoby umieścić kilkanaście punktów edukacyjnych z tablicami lub grami przyrodniczymi.

W ramach remontu ogrodzenia zaplanowano wymianę zniszczonej siatki ogrodzeniowej oraz uzupełnienie betonowych cokołów. Nowe ogrodzenie powinno być wykonane z grubszego, sztywniejszego drutu. Dotychczasowa siatka łatwo ulegała niszczeniu przez zwierzynę oraz spadające gałęzie. Ze względu na łatwość wymiany oraz estetyczny wygląd wskazane byłyby zgrzewane panele. Remont obejmie również uzupełnienie cokołów chroniących ogrodzenie przed podkopaniem.

Zespół pałacowo-parkowy w Brynku od zawsze był wizytówką powiatu tarnogórskiego, stanowiąc cel pieszych i rowerowych wycieczek. Niestety, z biegiem lat spadła jego atrakcyjność. Chcemy zmienić tę sytuację, zdając sobie sprawę z tego, jak urokliwym miejscem przez lata był park w Brynku. Pierwszym krokiem, który może wpłynąć na poprawę sytuacji powinno być zapewnienie gościom miejsca do odpoczynku w postaci wygodnych, estetycznych, pasujących do otoczenia ławek. W komplecie obok ławek powinny pojawić się kosze na odpadki. Niezbędna jest również wymiana, zniszczonego przez zwierzynę i spadające konary drzew ogrodzenia ogrodu botanicznego, na terenie którego znajdują się różnorodne gatunki roślin. W trakcie remontu należy także uwzględnić uzupełnienie betonowych cokołów. Zapobiegających wtargnięciu dzikiej zwierzyny pod ogrodzeniem. Wymiana zniszczonej siatki ogrodzeniowej na trwalszą siatkę lub na łatwe do wymiany zgrzewane panele wpłynie na zabezpieczenie cennych okazów oraz wygląd ogrodu. Dzięki pojawieniu się nowych zabezpieczeń możliwe będą kolejne nasadzenia, co wpłynie na charakter obiektu.

Działania te mogą być początkiem pozytywnych zmian w brynkowskim parku.

Zespół pałacowo-parkowy w Brynku jest obiektem otwartym dla wszystkich, niezależnie od pory dnia i roku. Jest miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla rodzin z małymi dziećmi. Wygodny dojazd komunikacją publiczną powoduje, że z uroków parku korzystać mogą również osoby starsze. Sąsiedztwo drogi krajowej nr 11 oraz położenie na trasie szlaku rowerowego- „Leśna Rajza” sprawia, że park odwiedza wielu rowerzystów.

Brynek jest wymieniany w wielu przewodnikach turystycznych, jako historyczno-przyrodnicza atrakcja woj. śląskiego.

Z odwiedzin w parku będą zadowoleni Ci, którzy kochają przyrodę i piękne widoki, a także szukają odpoczynku, zatapiając się w zieleni.

 

 


Osoba wprowadzająca dokument: Anna Konieczko

Data wprowadzenia: 2021-09-01

Wyświetleń: 520

Załączniki:
Brak załączników w dokumencie.

Rejestr zmian:
Utworzenie dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2021-06-17
Edycja dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2021-06-17
Edycja dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2021-08-30
Edycja dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2021-09-01
POPRZEDNIE WERSJE »

« POWRÓT

WYDRUK