Tytuł: Rewitalizacja Parku Piny poprzez wykonanie podstawowych działań ukierunkowanych na przywrócenie walorów parkowych i rekreacyjnych

Lokalizacja projektu: Park Piny, gmina Tarnowskie Góry

Szacunkowy koszt projektu: 220 000 zł

Opis projektu:

Projekt polega na wykonaniu podstawowych działań, ukierunkowanych na uporządkowanie tego terenu i przywróceniu go do pełnienia funkcji, dla których powstał – czyli rekreacji i wypoczynku. Z tego też względu, a także kierując się racjonalnością działań i świadomością ich proporcjonalności względem kwestii finansowych proponujemy realizację następujących zadań:

Park Piony uległ zapomnieniu – przez szereg lat był pozostawiony sam sobie, bez interwencji ludzkiej. Dzikość – to określenie, które dobrze pasuje do tego fragmentu rozbujałej zielenie i drzew, stanowi z jednej strony problem, a równocześnie – walor tego miejsca. W parku można bowiem poczuć się jak w miejskiej dżungli – przyroda zawładnęła tym fragmentem pogórniczej historii Tarnowskich Gór, tworząc wyjątkowe miejsce do kompletacji natury. Równocześnie – brak inwestycji w podstawowa infrastrukturę czy mała architekturę spowodowało, że obecnie nie jest to miejsce przyjazne i bezpieczne. Obserwując dużą aktywność mieszkańców w poszukiwaniu szlaków przyrodniczych i turystycznych, należy docenić lokalizację Parku Piny –niedaleko centrum miasta, blisko osiedla Osada Jana, na granicy dwóch dzielnic (Osada Jana i Bobrowniki Śląskie), położony wzdłuż biegnącej linii kolejki wąskotorowej, może stanowić jeden z elementów ścieżki krajobrazowo – turystycznej –łączącej się z Rezerwatem Segiet. Również bliska perspektywa budowy ścieżki rowerowej obok Parku Piny przemawia za koniecznością uporządkowania i rewitalizacji parku, który siłą rzeczy będzie coraz częściej odwiedzany także przez rowerzystów. Należy również mieć na względzie kondycję psycho-fizyczną mieszkańców, którzy niejednokrotnie zamknięci w sowich mieszkaniach w związku z pandemia koronawirusa, bardzo potrzebują bliskiego kontaktu z natrą.

Park Piny jest miejscem, które te potrzeby może zaspokoić, wymaga jednak podjęcia podstawowych działań, których celem będzie doprowadzenie tego miejsca do stan, umożliwiającego bezpieczne poruszanie się i komfortowy wypoczynek.

Projekt jest skierowany do wszystkich mieszkańców Tarnowskich Gór, w szczególności tych, którzy cenią sobie kontakt z naturą i nieco dziką przyrodą w centrum miasta, bez konieczności wyjazdu w odległe jego peryferia. Park Piny nie jest bowiem standardowym parkiem- jest skrawkiem miejskiej dżungli – co czyni go wyjątkowym! W obecnych pandemicznych czasach szczególnie doceniamy spacery, możliwość uprawiania sportu na wolnym powietrzu, czy doświadczanie bliskości ze światem przyrody – przywrócenie Parku Piny do stanu, który umożliwi bezpieczne z niego korzystanie – bezapelacyjnie spotka się z entuzjazmem nie tylko mieszkańców Osady Jana – ale i całych Tarnowskich Gór.


Osoba wprowadzająca dokument: Anna Konieczko
Data wprowadzenia: 2020-09-15
Załączniki:
Brak załączników w dokumencie.
Rejestr zmian:
Utworzenie dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2020-09-15